Buďte efektivně aktivní: pro lidi, zvířata i klima

Effektiv Spenden (v překladu „Darujme efektivně”) je nezisková dárcovská platforma z Německa. Naším cílem je maximalizovat dopad finančního příspěvku, který se rozhodnete darovat na charitativní účely. Na základě aktuálních výzkumů, mezi nimiž nechybí ani práce laureátů Nobelových cen, jsme sestavili a průběžně aktualizujeme krátký seznam nejefektivnějších charitativních organizací na světě.

Mnohé z nich jsou více než 100x efektivnější než průměrná organizace. Přečtěte si český překlad rozhovoru s Rutgerem Bregmanem, chcete-li se o efektivní filantropii dozvědět více.

Všechny dary, které  prostřednictvím naší platformy odešlete, si v České republice můžete odečíst z daní, a to i v případě, že doporučená charitativní organizace sídlí v zahraničí (více o daňové uznatelnosti v České republice). Váš dar bude přeposlán ve 100% výši bez srážek.

Zwei kleine Kinder sitzen auf dem Boden. Das ältere Kind schaut lächelnd weg von der Kamera, das jüngere Kind hat seinen Blick gesenkt.

Boj proti chudobě

Boj proti chudobě

Foto von einem Windpark im Hintergrund und einer Photovoltaik-Freiflächenanlage im Vordergrund.

Ochrana klimatu

Ochrana klimatu

Ein Ferkel liegt auf dem Boden mit seiner Schnauze und seinem Blick zur Kamera gerichtet.

Lepší životní podmínky pro zvířata

Lepší životní podmínky pro zvířata

Auschnitt von der Explosionswolke nach der Explosion von einer Atombombe.

Ochrana budoucnosti

Ochrana budoucnosti

Individuální poradenství pro dárce (v angličtině a němčině)

Máte k našim doporučením další dotazy? Nebo plánujete darovat tak velkou částku, že byste si s někým rádi předem osobně promluvili? Případně si s námi chcete vytvořit víceletou filantropickou strategii?

Foto von Sebastian Schwiecker

Sebastian Schwiecker

Spoluředitel

Foto von Anne Schulze

Anne Schulze

Spoluředitel

Foto von Thomas Moispointner

Thomas Moispointner

Vedoucí provozu

Často kladené otázky

Jak mohu zrušit nebo změnit svůj pravidelný příspěvek?

Pravidelné dary můžete kdykoli a bez udání důvodu zrušit. Stačí nám poslat neformální e-mail na adresu info@effektiv-spenden.org nebo nám zavolat na číslo +49 30 2603 5519. Domluvíme se anglicky nebo německy.

Co jsou to „Effektiv Spenden Funds“?

„Effektiv Spenden Funds“ (Fondy Effektiv Spenden) jsou odborníky spravované dárcovské fondy, díky nimž můžete maximalizovat dopad svého daru. Spolupracujeme s předními odborníky, kteří působí v organizacích zabývajících se výzkumem efektivity charit, jako je např. GiveWell a Founders Pledge. Po konzultaci s nimi přepošleme 100 % vašeho daru organizacím, které s ním podle našeho výzkumu naloží nejefektivněji. Finance z fondu obvykle míří do organizací, které doporučujeme na webových stránkách. Někdy však přispíváme i na mimořádně slibné iniciativy nebo organizace, které (zatím) na naší platformě samostatně neprezentujeme. To je důležité zejména v oblastech, kde existuje mnoho relativně malých, ale velmi efektivních iniciativ, z nichž každá dokáže využít či potřebuje pouze omezené množství finančních prostředků.

Effektiv Spenden Global Health and Development Fund (tj. Fond globálního zdraví a rozvoje) je v podstatě ekvivalentní fondu All Grants Fund společnosti GiveWell. Effektiv Spenden Global Catastrophic Risks Fund (Fond pro zmírnění globálních katastrofických rizik) odpovídá fondu s názvem Founders Pledge Global Catastrophic Risks Fund. Effektiv Spenden Climate Change Fund (Fond pro ochranu klimatu) spravuje Sebastian Schienle (hlavní výzkumník Effektiv Spenden) v úzké spolupráci s týmem fondu Founders Pledge Climate Fund.

Má preferovaná efektivní charitativní organizace není momentálně v nabídce. Může mi Effektiv Spenden přesto pomoci zprostředkovat můj dar?

Existuje řada organizací s velkým dopadem, se kterými spolupracujeme, ale na svých stránkách je v současnosti nepropagujeme. Pokud máte zájem některou z nich podpořit, kontaktujte nás.

Jedná se o:

Boj proti chudobě

 • SCI Foundation

Ochrana klimatu

 • Information Technology and Innovation Foundation (ITIF)

Lepší životní podmínky pro zvířata

 • Albert Schweitzer Foundation

Ochrana budoucnosti

 • Center on Long-Term Risk

Meta

 • 80,000 Hours
 • Animal Charity Evaluators
 • Centre for Effective Altruism
 • GiveWell

Pokud chcete přispět větším darem (přes 20 000 EUR) na efektivní organizaci, která není uvedena výše, můžeme vám také pomoci. Neváhejte se na nás obrátit.

Odečitatelnost z daní

Effektiv Spenden je projekt „UES – Gemeinnützige GmbH für effektives Spenden“, plně daňově zvýhodněné charitativní s. r. o. registrované v Berlíně (HRB 204815 B). Dary poskytnuté prostřednictvím dárcovské platformy Effektiv Spenden jsou proto v Německu daňově uznatelné. Dary od českých dárců ve prospěch UES jakožto s. r. o. se sídlem v Německu jsou obecně považovány za položky snižující základ daně za stejných podmínek jako dary českým neziskovým organizacím. V praxi to znamená, že dary zaslané prostřednictvím dárcovské platformy Effektiv Spenden jsou daňově uznatelné i v Česku. O tom, že si čeští dárci své dary na platformě Effektiv Spenden úspěšně odečítají, jsme se přesvědčili již v předchozích letech a nedávno jsme požádali významnou mezinárodní daňovou poradenskou firmu, aby nám k tomuto tématu zpracovala podrobnější materiály (viz memorandum). Tato firma odečitatelnost darů z daní v ČR potvrdila, což nás utvrzuje v přesvědčení, že čeští dárci by s odečtem daru neměli mít problém. Na základě jejího doporučení budeme českým dárcům poskytovat kromě standardních německých potvrzení o darech i potvrzení v českém jazyce. Oficiální potvrzení o daru za dary zaslané v roce 2022 dárci obdrží v březnu 2023.

Může se i přesto stát, že český finanční úřad odmítne můj dar pro Effektiv Spenden uznat?

Teoreticky ano. Jsme si do značné míry jisti, že právní situaci v ČR chápeme správně a že dary Effektiv Spenden jsou v Česku skutečně daňově uznatelné. Nemůžeme to však zaručit. Letos tuto možnost aktivně propagujeme poprvé, takže zatím nemáme mnoho empirických důkazů. Pokud se v jednotlivých případech vyskytnou problémy – zejména pokud půjde o větší dary –, rádi vám pomůžeme. Riziko na sebe však v konečném důsledku berou naši dárci.

Jaké se platí poplatky? Přepošlete 100 % darované částky?

Darovanou částku přeposíláme bezplatně, jinými slovy si z vašeho daru nic nenecháváme. Poplatky se ale mohou vyskytnout na straně poskytovatele platebních služeb, což nedokážeme nijak ovlivnit. Odvíjejí se od zvolené platební metody a podle našich propočtů jsou následující:

 • Bankovní převod: v rámci oblasti SEPA bezplatné
 • Evropské přímé inkaso (SEPA Direct Debit): 0,35€
 • Platba kartou: 1,2% + 0,25€ (v případě platby evropskou kartou)
 • PayPal: 1,5% + 0,35€

Pro dary nižší než 10 000 € doporučujeme možnost “SEPA Direct Debit”, protože je nejrychleji zpracujeme. Pro dary přesahující 10 000 € zatím z bezpečnostních důvodů umožňujeme pouze platbu bankovním převodem.

Na srovnatelné poplatky byste narazili, i kdybyste dané organizaci přispěli přímo. Effektiv Spenden má s poskytovateli platebních služeb vyjednané mimořádně výhodné podmínky určené neziskovým organizacím.

Kdo financuje Effektiv Spenden?

Platforma Effektiv Spenden je také financována z darů od jednotlivců, ale tyto dary jsou zcela oddělené od těch, jež jsou určeny charitativním organizacím, které doporučujeme. Obdrželi jsme také granty z fondu Effective Altruism Infrastructure Fund a z Open Philanthropy.

Proč podpořit Effektiv Spenden?

S každým eurem, které jsme v roce 2021 vynaložili na provoz a další rozvoj naší platformy effektiv-spenden.org, se nám podařilo získat výrazně přes 30 eur pro charity, které doporučujeme. Organizace Founders Pledge a Giving What We Can nás proto doporučují jako slibný „multiplikátor darů“ a „nejlépe hodnocenou charitu“. V příštích letech bychom k efektivní filantropii chtěli přivést ještě mnohem více lidí, a tak budeme rádi i za vaši podporu.

Jak si můžu být jistý/á, že Effektiv Spenden můj dar skutečně přepošle?

O tom, že vámi vybraná organizace váš dar skutečně obdržela, se můžete přesvědčit zpětně.

 1. K tomu je nutné, abyste při darování zvolil/a možnost „Povolit sdílení dat s cílovou organizací”. Ve výchozím režimu vaše finanční příspěvky přeposíláme anonymně, ale povolíte-li sdílení dat, sdělíme cílové organizaci vaše jméno, výši darované částky a e-mail.
 2. Charity takto získají možnost a povolení napsat vám právě jeden e-mail, kterým potvrdí přijetí daru. Tuto možnost používá mnoho dárců, ne však všichni.
 3. Samozřejmě máte také možnost napsat dané charitě osobně a zeptat se, jestli váš dar obdržela.
 4. V tomto kontextu je třeba mít na paměti, že dary přeposíláme jednou za čtvrt roku. Může tedy trvat až několik měsíců, než váš dar k cílové organizaci doputuje.
 5. Darujete-li větší finanční částku (přes 50 000 €), existuje také možnost zahrnout cílovou organizaci do komunikace s vámi ještě předtím, než peníze darujete.

Jinak než zpětně se o přeposlání daru přesvědčit nelze – musíte nám zkrátka věřit. K tomu však existují dobré důvody.

 1. Naše roční účetní závěrky pravidelně kontroluje finanční úřad, který věnuje zvláštní pozornost otázce, zda je naše činnost v souladu s našimi stanovami a splňuje požadavky na neziskový status.
 2. V minulosti jsme veškeré darované prostředky přeposlali, což můžeme prokázat mj. potvrzeními cílových organizací o přijetí daru (viz příklad).
 3. S organizacemi, pro které získáváme finanční prostředky a se kterými spolupracujeme, máme dobré vztahy postavené na vzájemné důvěře. Mnohé z nich výslovně doporučují svým příznivcům z Německa a Švýcarska, aby své dary zpracovávali prostřednictvím naší platformy, a mohli si je tak odečíst z daní. Například GiveDirectly automaticky odkazuje dárce na naši stránku, změníte-li jazyk jejich webu vlevo dole na „DE”. Na našem YouTube kanálu najdete také videa ze společných online událostí a různých typů spolupráce s těmito organizacemi, například dlouhý rozhovor s Robem Matherem, ředitelem Against Malaria Foundation. Máte-li pochybnosti, vždy samozřejmě můžete kontaktovat přímo cílovou organizaci a zeptat se, jaký způsob zpracování vašeho finančního daru doporučuje.

Co přesně se stane, zvolím-li možnost „Povolit sdílení dat s cílovou organizací”?

Zaškrtnete-li možnost „Povolit sdílení dat s cílovou organizací”, přepošleme vámi vybraným organizacím vaše jméno, výši darované částky a vaši e-mailovou adresu. Dohodli jsme se s nimi, že tato data mohou použít, aby vám poslaly právě jeden e-mail. Nezačnete tak automaticky odebírat jejich newsletter ani nic podobného.

Jelikož přeposíláme finanční dary jednou za čtvrt roku a organizace někdy nereagují okamžitě, může se stát, že potvrzení od cílové organizace obdržíte až po několika měsících. Ve výjimečných případech se může stát, že tento e-mail neobdržíte vůbec. Neznamená to, že váš dar nebyl přeposlán. To zaručujeme.

Proč nemohu přispět v českých korunách, ale pouze v eurech?

Víme, že je to nešťastné, ale zatím jsme neměli kapacitu tuto možnost zajistit. Veškeré dary prostřednictvím našeho německého subjektu musí být provedeny v eurech.

Je škoda, že v češtině je k dispozici pouze tato stránka.

Souhlasíme! Tato česká vstupní stránka je do značné míry minimem, které vám může pomoci zorientovat se v efektivním darování. Pokud však bude dostatečný zájem, možná zvládneme do budoucna udělat více. Chcete-li pomoci, ozvěte se nám.

Moje otázka zde není zodpovězena

Obraťte se prosím e-mailem na adresu info@effektiv-spenden.org nebo nám zavolejte na číslo +49 30 2603 5519. Domluvíme se anglicky či německy.

Důležité dokumenty